Skutki upadłości konsumenckiej

05 maja 2021

Możesz wierzyć tym, którzy mówią, że jeśli masz kłopoty finansowe i nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań to wystarczy ogłosić upadłość konsumencką, aby zacząć żyć jak dawniej. Nie polecam Ci takiego sposobu myślenia, bo wniosek o upadłość konsumencką ma swoje konsekwencje. Zanim zdecydujesz się na taki krok przygotuj się do niego. Sprawdź jakie skutki niesie złożenie wniosku o upadłość konsumencką.

 

Czy warto złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Tak. Tylko, czy skorzystałbyś z usług kancelarii, która nie poinformowałaby Cię o tym, jakie czekają Cię skutki pozytywnie rozpatrzonego wniosku o upadłość konsumencką? Raczej nie. Dlaczego więc musisz być świadomym tego, co wydarzyć się może po tym, jak podejmiesz decyzję o zawnioskowaniu o upadłość? Zaraz dowiesz się wszystkiego.

 

Jaki jest efekt ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Prócz tego, na czym zależy większości osób, czyli uwolnienia się od wizji niespłaconych długów - większość osób zapomina o tym, że upadłość konsumencka to w szczególności konsekwencje. Jakie?

 

Likwidacja majątku

Oczywiście nie można niczego likwidować, jeśli dłużnik nie posiada majątku, ale jeśli takowym dysponuje, to musi się liczyć z tym, że po ogłoszeniu upadłości go straci. Majątek w postaci nieruchomości i ruchomości wchodzi w skład masy upadłościowej. Bądź gotowy na to, że stracisz dom, ziemię i samochody. Pewnie zastanawiasz się teraz, czy stracisz totalnie wszystko?

 

Lodówkę, piekarnik, toster, telefon? Jeśli myślisz o sprzęcie AGD, sprzęcie elektronicznym, telefonach i innych urządzeniach, to możesz się uspokoić. Wszystko inne, traktowane jest jako dobytek, który podlega licytacji.

 

Co z majątkiem wspólnym małżonków? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie lepiej będzie jeśli drogą darowizny przekażą ten majątek innym bliskim członkom rodziny. Z tym jednak trzeba uważać, bo sąd, który bada wniosek o upadłość dłużnika będzie wnikliwie sprawdzał kiedy i w jakich okolicznościach doszło do przeniesienia własności. I jeśli okaże się, że 6 miesięcy wcześniej dłużnik sprzedał albo przeniósł część swojego majątku, to może nawet zobowiązać go do zwrotu, a tego chyba nikt nie chciałby tego robić, prawda?

 

Co Ci to powinno mówić? Każdy ruch warto poprzedzić analizą konsekwencji. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz takiej weryfikacji - napisz do nas - nasi specjaliści pomogą Ci podjąć korzystną decyzję.

 

A co jeśli dłużnik ma już za sobą postępowanie komornicze? To nie przepada. Majątek zostanie zaliczony na poczet wierzycieli. 

 

Podanie do wiadomości publicznej informacji o ogłoszeniu upadłości

Istnieją osoby, dla których przekazanie do publicznej wiadomości informacji o tym, że zostały wpisane do Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości to nic nadzwyczajnego. Do tego po ogłoszeniu upadłości dochodzi ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i to też nie robi na takich osoba większego wrażenia.

 

Jednak nie wszyscy podchodzą do tematu ogłoszenia upadłości w taki sposób. Dla niektórych podanie do wiadomości publicznej informacji o ogłoszeniu upadłości to stres, wstyd i skaza na nazwisku. 

 

Jeśli Ty też podchodzisz do tematu upadłości konsumenckiej w ten sposób, to warto, abyś przygotował się do tego psychicznie, albo uprzedził najbliższe otoczenie lub wspólników czy współpracowników, bo to może być dla Ciebie jedna z dotkliwszych konsekwencji ogłoszenia upadłości. Oszczędzisz sobie tym nieprzespanych nocy i dziwnych pytań z Twojego otoczenia. Naszym zdaniem warto.

 

Na jakiś czas drzwi banków będą dla Ciebie zamknięte

Wiemy, że przy składaniu wniosku o upadłość konsumencką niewiele osób od razu zastanawia się nad tym, kiedy będzie mogło pozyskać kolejny kredyt. Jednak ta kwestia jest bardzo istotna. W końcu każdy chciałby wiedzieć, kiedy i na jakich warunkach ponownie będzie mógł wybrać się do banku i poprosić o weryfikację kredytową. 

 

Dobra wiadomość jest taka, że w końcu pożyczkę lub kredyt dostaniesz. Musisz jednak wiedzieć, że właśnie konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wykluczenie Cię na jakiś czas z oferty bankowej, a przynajmniej do czasu, kiedy spłacisz swoje zobowiązania. Istnieje nawet ryzyko, że w pierwszych latach Twoja zdolność kredytowa będzie oceniana negatywnie, a to może utrudnić Ci “nowe” życie.

 

Długi czas trwania procedury upadłościowej

Oczywiście czas, po jakim sąd ogłosi Twoja upadłość konsumencką zależy od wielu czynników, a głównie od stopnia skomplikowania sprawy i Twojej sytuacji. Powinieneś jednak wiedzieć, że jednym ze skutków złożenia wniosku o upadłość konsumencką jest konieczność zaangażowania Cię w ten proces.

 

Przykład:

Pani Dagmara wspólnie z naszą kancelarią złożyła wniosek o upadłość konsumencką. Zależało jej na czasie. Szukała profesjonalnego i szybkiego wsparcia, dzięki któremu będzie mogła w ramach kilku miesięcy zapomnieć o sprawie. Skąd ten pośpiech? Pani Dagmara chciała wyjechać za granicę. Skorzystała więc z opcji pełnomocnika, który reprezentował ją w sądzie. W efekcie czego mogła spokojnie zająć się swoimi prywatnymi sprawami bez konieczności pojawiania się na rozprawach. To znacznie ułatwiło jej życie.

 

Nie licz na to, że wszystkie Twoje zobowiązania znikną

Wyobraź sobie, że planujesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oprócz niespłaconych długów kredytowych masz na swoim koncie długi związane z alimentami, grzywnami za niestawienie się w sądzie, nieopłacone mandaty z komunikacji miejskiej, albo mandaty wystawione przez Policję.

 

Stety bądź niestety te zobowiązania nie znikają, a przez to musisz się liczyć z tym, że nawet po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i tak będziesz musiał je uregulować. Prędzej, czy później, ale będziesz musiał.

 

Teraz już wiesz, jakie konsekwencje niesie za sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wiesz też, że samo złożenie wniosku to dopiero pierwszy etap. Skutki ogłoszenia upadłości mogą Ci towarzyszyć jeszcze latami, bo nie tylko stracisz majątek, ale do tego dochodzi podanie do publicznej wiadomości tego, że upadłeś jako konsument. Możesz być tego pewien - banki i inne instytucje bankowe będą o tym wiedziały. 

 

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką - weź pod uwagę rozmowę z radcą prawnym, który wyjaśni Ci wszystkie za i przeciw. Czasami dobrze jest zaplanować swoje decyzje o kilka kroków do przodu.

Zobacz również

Strona www stworzona przez ProperMedia.pl

Twój e-mail:
Numer telefonu:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ul. Witkiewicza 25/2, 44-100 Gliwice

Klinika Upadłości