3 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat ogłoszenia upadłości w toku egzekucji z nieruchomości

25 lutego 2024

Słyszałeś o tym, że można ogłosić upadłość przed zlicytowaniem nieruchomości? Zastanawiasz się nad tym, czy ogłoszenie upadłości podczas trwania procesu egzekucji nieruchomości to dobry pomysł dla Ciebie? Analizujesz, czy dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej istnieje szansa na uratowanie Twojego majątku? Taka możliwość wydaje się kusząca, ale czy rzeczywiście można uzyskać coś dzięki niej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się, że w określonym przypadku dłużnik może nawet porozumieć się z syndykiem, co do terminów zbycia lokalu, opróżnienia zbycia lokalu, a nawet czasem wskazania kupca, który może pochodzić z rodziny. A to nie wszystkie korzyści, czekające na osobę, która zdecyduje się ogłosić upadłość w toku egzekucji z nieruchomości.

 

Jak wygląda egzekucja z nieruchomości

 

Zacznijmy od ustalenia tego, kiedy dochodzi do egzekucji z nieruchomości. Taka sytuacja ma miejsce, gdy wierzyciel nie może odzyskać długu (zarówno polubowne, jak i sądowe załatwienie sprawy nie przyniosło żadnych efektów). Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy dochodzi do egzekucji z nieruchomości, komornik może zająć nie tylko dom, czy mieszkanie, ale także miejsce postojowe, grunty rolne, czy grunty niezabudowane lub zabudowane, pomieszczenia gospodarcze, garaże i tym podobne.

 

Jak wygląda ścieżka komornicza?

 

Oto poszczególne kroki, jakie mają miejsce, kiedy dochodzi do egzekucji z nieruchomości:

  • Wierzyciel składa wniosek o zajęcie nieruchomości do komornika.

  • Komornik zajmuje nieruchomość i informuje strony zainteresowane o podjętych działaniach (jeśli dług jest wysoki, a dłużnik ma kilka nieruchomości, mogą być one zajęte nawet wszystkie, na poczet uregulowania długu).

  • Dłużnik otrzymuje od komornika wezwanie do zapłaty długu (ma 2 tygodnie na podjęcie decyzji odnośnie jego spłaty). W tym czasie wierzyciel może złożyć wniosek mający na celu opis i oszacowanie wartości majątku dłużnika.

  • Zostaje powołany biegły sądowy, który szacuje wartość nieruchomości.

 

O wszystkich, podejmowanych krokach strony informowane są przez komornika. Taka sytuacja wymaga zaangażowania:

  • biegłego sądowego (do wyliczenia wartości nieruchomości), 

  • komornika, 

  • a także pracowników administracyjnych, 

co powoduje podniesienie całości kosztów postępowania. Jak się domyślasz - koszty ponosi osoba, wobec której ma miejsce egzekucja, czyli dłużnik.

Niespłacenie długu sprawia, że jego wysokość rośnie (nazywamy je odsetkami za opóźnienie). Ponadto należy wiedzieć, że wartość nieruchomości z każdą kolejną licytacją spada.

 

Podsumowując, kiedy mamy do czynienia z egzekucją z nieruchomości, może dojść do sytuacji, w której dłużnik ląduje praktycznie na bruku, a dług i tak może nie zostać spłacony w całości. Co oznacza, że nie ma ani nieruchomości, ani pieniędzy a po dokonaniu egzekucji z nieruchomości dłużnik nadal może mieć zobowiązania do spłaty.

 

Czy to oznacza, że mamy do czynienia z sytuacją bez wyjścia? Nie! Jak za moment przeczytasz - istnieje strategia, dzięki której dłużnik znajdzie się w nieco korzystniejszych okolicznościach niż w sytuacji samej egzekucji z nieruchomości.

 

Czy można ogłosić upadłość w czasie trwania egzekucji z nieruchomości

 

Odpowiedź brzmi tak, ale to nie takie proste. Instytucja upadłości konsumenckiej ma na celu wsparcie osób zadłużonych, nieposiadających działalności gospodarczej. Szczegółowo jest ona regulowana przez ustawę z dnia 28 lutego 2003 roku o Prawie upadłościowym.

Być może zastanawiasz się teraz nad tym, kiedy lepiej jest ogłosić upadłość konsumencką? Należy wiedzieć, że nie ma żadnego momentu, w którym taką upadłość konsumencką najlepiej jest złożyć – można to zrobić na każdym etapie postępowania komorniczego.

 

WAŻNE:

Ogłoszenie upadłości ma sens tylko do momentu, gdy nie zostanie prawomocnie przysądzona własność objętej egzekucją nieruchomości nowemu nabywcy.

 

Aby jednak dłużnik mógł odetchnąć z ulgą, ogłoszenie upadłości musi stać się prawomocne. Ogłoszenie upadłości skutkuje tym, że wszystkie egzekucje, jakie toczą się wobec dłużnika, zostają umorzone, co może całkowicie zmienić sytuację życiową dłużnika.

 

Trzeba pamiętać, że to nie jest tak, że składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dłużnik może w ten sposób uchroni swoje nieruchomości od sprzedaży. Niestety upadłość konsumencka nie sprawi, że np. dom zostanie w rękach pierwotnego właściciela. Upadłość ma inne zalety.

 

Sama upadłość nie chroni też przed utratą nieruchomości, jest jednak szansa na jej zachowanie, to tzw. układ konsumencki, o którym przeczytasz w tym artykule.

 

Skutki ogłoszenia upadłości w toku egzekucji

 

Najważniejszym skutkiem ogłoszenia upadłości w toku egzekucji jest umorzenie (zakończenie) postępowania komorniczego, ale bez kosztów komorniczych. 

 

Jednym słowem dłużnik nie ponosi od tego momentu dodatkowych kosztów komorniczych, co może stanowić niebywałą ulgę dla osoby, którą dotychczas przygniatały zobowiązania, odsetki i koszty, narastające każdego kolejnego miesiąca.

 

Co dzieje się z nieruchomością dłużnika, kiedy ten ogłasza upadłość w trakcie egzekucji?

Nieruchomość przechodzi do syndyka i następuje jej sprzedaż (jak wspomniano wcześniej, upadłość nie chroni przed utratą nieruchomości). I tu jest kolejna korzyść dla samego dłużnika, bo może się on porozumieć z syndykiem zarówno co do terminu zbycia nieruchomości, jak i daty jej opróżnienia. Ale to nie wszystko! Dłużnik czasami nawet ma może wskazania kupca (znajomego lub członka rodziny), który nabędzie nieruchomość.

To rozwiązanie wydaje się być bardzo korzystne, w sytuacji, kiedy teoretycznie okoliczności nie jawiły się jako optymistyczny wariant.

 

Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, iż pomimo tego, że dłużnik traci nieruchomość, to syndyk po jej sprzedaży przekazuje mu pieniądze na poczet 12-24 miesięcy czynszu za najem, co często stanowi kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Po ogłoszeniu upadłości, dłużnik ma gwarancję tego, że to postępowanie obejmie wszystkie długi, a on nie będzie narażony na dalszą egzekucję.

 

Podsumowując temat związany z ogłoszeniem upadłości w toku egzekucji - należy zwrócić uwagę na to, że kiedy dłużnik wie, iż sytuacja, w jakiej się znajduje, może prowadzić do zlicytowania nieruchomości przez komornika - dobrym krokiem będzie jak najszybsze ogłoszenie upadłości.

 

Większość dłużników nawet nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości. Żyją w przekonaniu, że ogromny dług ich przygniata i nie ma już dla nich ratunku. Wydaje im się, że majątek i nieruchomości, którym dysponują przejmie komornik a upadłość konsumencka, nie jest już dla nich rozwiązaniem. Tymczasem, jak pokazuje praktyka i nasze doświadczenie ta strategia stanowi swego rodzaju asa w rękawie, który ratuje sytuację upadłego, pozwalając mu wyjść z twarzą z tej niekomfortowej sytuacji.

 

Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, to rozwiązanie nie sprzyja wszystkim zainteresowanym, bowiem komornicy bardzo nie lubią takich sytuacji, kiedy tuż przed egzekucją, na którą poświęcili czas - dłużnik ogłasza upadłość. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Komornik ponosi duże straty finansowe. 

 

Jeżeli ten temat Cię zainteresował i zastanawiasz się nad tym, czy taka strategia mogłaby mieć zastosowanie również w Twoim przypadku, a jesteś jeszcze przed ogłoszeniem upadłości i nie ma prawomocnego przysądzenia własności na nowego nabywcy nieruchomości - skontaktuj się Kliniką Upadłości, by nasi eksperci mogli przeanalizować Twoją sytuację. 

Zobacz również

Strona www stworzona przez ProperMedia.pl

Twój e-mail:
Numer telefonu:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ul. Witkiewicza 25/2, 44-100 Gliwice

Klinika Upadłości